Môžem mať potravinovú intoleranciu?

Môžem mať aj ja potravinovú intoleranciu?

Normálne je cítiť sa dobre.

To je fakt, ktorý si mnohí z nás po rokoch chronických problémov so zdravím už ani neuvedomujú. Vieme že nás napríklad bolieva hlava, ale pokiaľ nemáme pocit že ide o život, tak jednoducho vyriešime problém tabletkou a na pár dní je opäť dobre. Nie sme zvyknutí spomaliť, chvíľu pozorovať svoje telo a uvažovať prečo sa správa tak ako sa správa.

V prvom rade treba upresniť že potravinová intolerancia nie je diagnóza.

No môže byť práve príčinou mnohých diagnostikovaných ochorení – diagnóz.

Máva na svedomí migrény, bolesti brucha, problémy s pokožkou – vredy, suché ložiská, ktoré niektorí z nás nazývajú “lišaj”, ekzém, ale tiež napríklad reumu alebo zápaly na slizniciach.

Možno ste sa s takými prejavmi stretli už aj u svojich blízkych alebo máte sami problémy, ktoré by mohli nasvedčovať tomu že vaše telo je v konfliktnom stave s niektorou potravinou. Alebo aj s celou skupinou potravín.

Takže áno, môžete aj vy trpieť týmto problémom napriek tomu že sa stravujete zdravo, striedmo, pestro.

Za desať rokov počas ktorých sa problému s intoleranciami venujem, som videla mnoho výsledkov z testovaní. Nemôžem súhlasiť s tvrdením, že najviac intoleranciami trpia alergici, alebo ľudia s gastroenterologickým problémom. V tomto priamu úmeru nevidím. Naopak mnohí roky riešia chronické problémy ktoré by intolerancii nepripísali, dlhý čas ich ignorujú.

Napríklad chronický zápal očných spojiviek. Alebo majú problémy s otehotnením. Málokoho napadne že aj za také prípady môže byť zodpovedná potravinová intolerancia.

Štandardne taký problém ako napríklad ekzém riešime tak, že sa objednáme k lekárovi, ktorý nás odporučí k odbornému lekárovi. Spravidla k dermatológovi, potom k alergológovi, imunológovi atď. Môj syn napríklad na ekzém u dermatológa dostal kozmetický krém ( výrobcu zverejňovať nebudem).

Ďalej som mala odsledovať z akého materiálu je oblečenie ktoré nosí, či som nemenila prací prášok atď. atď. Všetky opatrenia sa ukázali ako neefektívne, vrátane kozmetického krému, ktorým si mal problémové miesta natierať. Pátranie pokračovalo u alergológa v presvedčení, že tu môjmu synovi naozaj nájdeme riešenie. Takže sme absolvovali maratón prípravných vyšetrení. Všetky odbery biologického materiálu, rozbory, RTG dutín, atď.

Úprimne presvedčená že po tomto všetkom a trojmesačnom čakaní na termín, určite konečne objavíme kde je problém, išla som s veľkou nádejou k odbornému lekárovi, aby som sa dozvedela že môj syn má všetky testy na alergiu negatívne. Lekár mi vysvetlil, že alergiu na potraviny určite nemá.

Odporučil ako inak, eliminačnú diétu a preventívne kupovať bezlaktózové mlieko. Zabudol už dodať, že ak niekto neznáša laktózu – mliečny cukor, veľmi často neznáša ani kazeín – mliečnu bielkovinu. Nie vždy ale veľmi často. A tu bezlaktózové mlieko určite problém nerieši. O mlieku podrobnejšie ale píšem na inom mieste.

Pátranie formou samotnej eliminačnej diéty je dnes už prekonané. Je to zdĺhavý a náročný proces. Ak mi miekto bude tvrdiť že nie, odporučím mu vyskúšať v koži rodiča toto riešenie na svojom malom dieťati.

A potom nech sa vyjadrí aké jednoduché to bolo.

Systém eliminačnej diéty je aj nespoľahlivý, keďže problém s konkrétnou potravinou nemusí súvisieť priamo s tvorbou protilátok ale príčinou problému može byť napríklad nedostatočná funkcia pankreasu alebo žlčníka. Ak ale bol u vás objektívne vylúčený aj tento pôvod problémov, potom je na mieste premýšľať komplexnejšie.

Dnes je možné laboratórnym spôsobom testovať protilátky až na viac ako 200 potravinových bielkovín. Testy sú výborné v tom, že výsledok je veľmi presný a dá sa jasne určiť s ktorou potravinou vedie najúpornejší boj, jednoducho povedané, čo je “ťahačom” a teda základnou príčinou problému.

Adéla

Adela Sedláková
Potravinová intolerancia – dnes často skloňovaný pojem. Trápi viac ako polovicu obyvateľov. Ja sa tejto problematike na základe vlastnej skúsenosti venujem profesionálne už desať rokov. Můj příběh si přečtěte zde >>

Připravila jsem pro vás:

Potkáme se na facebooku:

Komentáře
  • E-book zdarma Potravinové intolerannce

    Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, co dělat po testech na potravinovou intoleranci.

  • Nejnovější články
  • Stretneme sa na Facebooku:
  • Kategorie